Kostka Rubika już od dekad rozbudza wyobraźnię i zdolności logicznego myślenia wśród maluchów, choć nie tylko. Niepozorna zabawka stała się na tyle popularna, że organizowane są nawet zawody w układaniu kostki na czas. Jaka jest jej historia? Czy wiesz, że istnieje o wiele więcej modeli, niż standardowe 3x3x3?
Kostka Rubika zawdzięcza swoją nazwę wynalazcy, Emo Rubikowi – węgierskiemu architektowi i rzeźbiarzowi. Podobno po raz pierwszy ułożenie jej zajęło mu aż miesiąc. Zabawka została skonstruowana 1974 roku, ale dopiero dwa lata później za sprawą japońskiego inżyniera zaczęła się jej niesłabnąca popularność, która trwa do dziś. Zasada zabawy kostką jest prosta – w standardowej wersji jest po 6 „oczek” w każdym kolorze i zadaniem układającego jest sprawić, by wszystkie pola tego samego koloru znalazły się na tej samej ściance. Dotychczas powstało wiele metod pozwalających na jej ułożenie, w tym takie, które pomagają rozwiązać łamigłówkę bez patrzenia.
Dobrze wszystkim znana jest kostka 3x3x3, lecz na niej rodzina kostek się nie kończy. Do wyboru są odpowiednio modele: 2x2x2, 4x4x4 i 5x5x5 czy kostka Rubika 6x6x6 (choć są też kostki o znacznie większej ilości pól). Popularne też są kostki o nietypowych kształtach takie jak megaminx czy pryaminx. Warto w swojej kolekcji posiadać więcej, niż jedną, zwłaszcza, jeśli „podstawowa” wersja już nie jest dla nas wyzwaniem. Popularność tej zabawki wpływ na jej konkurencyjną cenę i zachęca do zakupu – nie tylko dla siebie, ale też dla bliskich. Przy czym ich wiek nie ma znaczenia, gdyż każdy może z nią miło spędzać czas.