Kalendarz to system organizacji dni dla celów społecznych, religijnych, handlowych lub administracyjnych. Odbywa się to poprzez nadawanie nazw okresom czasu, zazwyczaj dniom, tygodniom i latom. Data to oznaczenie dnia w ramach takiego systemu. Kalendarz jest również fizycznym zapisem (często papierowym) takiego systemu.
Kalendarz akademicki lub cywilny jest tradycyjnie kalendarzem słonecznym, który liczy daty zgodnie z fazami księżyca, ale może zawierać dzień przestępny co cztery lata. Kalendarz gregoriański, obecnie używany w większości krajów na świecie, jest międzynarodowym standardem do użytku cywilnego. Wiele kalendarzy narodowych zaproponowało nowe modele koordynacji międzynarodowej z własnymi wynalazkami, takimi jak tydzień, w którym każdy dzień zaczyna się w niedzielę (np. ISO 8601).
Systemy kalendarzowe były opracowywane na przestrzeni dziejów. Kalendarz rzymski został zreformowany przez Juliusza Cezara w 45 r. p.n.e. Dodał on miesiące, aby umożliwić synchronizację z rokiem słonecznym liczącym 365 dni. W 525 r. p.n.e. Aryabhata po raz pierwszy zaproponował system 56 cykli (rok), który później stał się znany jako kalendarz hinduski. Został on rozwinięty przez Varahamihirę w 628 r. p.n.e.
Obecnie kalendarze nie służą jedynie do odmierzania czasu, ale również pełnią rolę dekoracyjną. Wiele kalendarzy ma wydrukowane niepowtarzalne grafiki. Mogą być one traktowane jak forma sztuki i nawet kolekcjonowane! Przykład dzisiejszych kalendarzy jest na stronie: https://graffiti-print.pl/kalendarze-samoprzylepne/.