Obecnie w większości sklepów można się natknąć na skanery kodów kreskowych. To urządzenie, odpowiednio dobrane do naszych potrzeb, przyspiesza i ułatwia pracę. Korzysta się z nich też niekiedy w biurach i bardzo często w magazynach. W każdym z tych miejsc pożądane są inne cechy, bo i inne są warunki pracy. Częstotliwość z jaką sięga się po skaner, mobilność i odporność mechaniczna to rzeczy na które warto zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia.
Stacjonarne czytniki kodów kreskowych są najczęściej połączone z komputerem za pomocą kabla USB. Często można je spotkać w sklepach spożywczych i dyskontach, a także hurtowniach. Nadają się wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby przenoszenia i skanowania w różnych miejscach. Jednym z najczęściej spotykanych i rozpoznawanych odsłon tych czytników jest czytnik ladowy będący elementem na przykład stanowisk kasjerów.
Bardziej mobilnym rozwiązaniem są skanery bezprzewodowe, z którymi bez problemu przejdziemy kilka, czy nawet kilkaset metrów w razie potrzeby (niektóre czytniki posiadają zasięg nawet do 300 metrów od bazy). Najczęściej łączą się za pomocą fal radiowych, albo dzięki technologii bluetooth. Rozwiązaniem najlepszym dla pracy w trudnych warunkach wydaje się zbudowany z wytrzymałych materiałów, dokładny czytnik przemysłowy. Ten zaawansowany sprzęt jest często obecny w halach przemysłowych, gdzie jest używany do skanowania kodów na liniach produkcyjnych.