Sztywność mięśni związana z ich zwiększonym napięciem dość często prowadzi do ciągłego i mimowolnego skurczu zwykle jednego obszaru ciała. Choć jest to stan przejściowy, który ustępuje po kilku minutach może wywoływać bardzo bolesne odczucia i duży dyskomfort. Skurcze, w tym również dystonia mogą pojawić się u każdego i niemal w dowolnym momencie. Gdzie występują i można im skutecznie zapobiegać?
Bardzo bolesne skurcze mięśni nóg mogą być przyczyną zaburzeń w gospodarce mineralnej krwi. Dość często wynika to z kiepsko zbilansowanej diety lub stosowania środków przeczyszczających i moczopędnych. Do takich dolegliwości może również prowadzić nadmierne picie zbyt mocnej kawy. Ta popularna używka wypłukuje z organizmu m.in. potas i magnez. W tej sytuacji warto przyjmować preparaty witaminowe i wprowadzić właściwie zbilansowaną dietę bogatą w warzywa i owoce.
Nadmierne napięcie mięśni, a także występowanie mimowolnych ruchów skręcających to również objawy dystonii. Mogą one mieć charakter ciągły bądź też powtarzać się ciągle w postaci uciążliwego drgania. Ruchy dystoniczne mogą pojawiać się pod wpływem konkretnego bodźca, takiego jak przewlekłe zmęczenie, silny stres, negatywne emocje. Z kolei odpoczynek, sen, a nawet hipnoza znacząco je zmniejszają. W celu skutecznej diagnostyki warto odwiedzić Centrum Kompleksowej Rehabilitacji. Na https://ckr.pl/rtg/ można przeczytać o tym, jak wykonywane jest tam badanie rentgenowskie.