W trosce o czyste powietrze coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych kotłów opalanych węglem i decyduje się na montaż ogrzewania gazowego. Rosnące ceny węgla i stabilne ceny gazu ziemnego sprawiają, że gazowe systemy grzewcze cieszą się coraz większą popularnością. Ogromną zaletą gazowej instalacji grzewczej jest jej bezobsługowość. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość swobodnego programowania sterownika. Prawidłowe zaprogramowanie sterownika pozwala znacząco ograniczyć koszty ogrzewania, ponieważ uruchamia się on jedynie wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.
Ogrzewanie gazowe sprawdza się zwłaszcza w biurach. Podstawową wadą tego sposobu ogrzewania jest to, że wymaga dostępu do gazu ziemnego. Niestety w wielu mniejszych miejscowościach dostęp ten jest nadal ograniczony. Niektórzy klienci narzekają również na awaryjność kotłów gazowych. Warto też wiedzieć, że korzystanie z gazu to sposób na efektywne i tanie ogrzewanie, ale pod warunkiem dobrej izolacji termicznej budynku. W starych i nieocieplonych domach koszty ogrzewania gazem mogą wyraźnie wzrosnąć.
Podobnie sytuacja wygląda z ogrzewaniem elektrycznym. Rozwiązanie to przede wszystkim sprawdza się w mniejszych i nowoczesnych konstrukcjach o dobrej izolacji termicznej. Przewaga ogrzewania elektrycznego nad gazowym polega na tym, że dostęp do energii elektrycznej jest praktycznie wszędzie, a do gazu ziemnego nie. W związku z tym, że podczas ogrzewania domu prądem nie wydzielają się żadne spaliny, nie trzeba budować komina. Ogrzewanie energią elektryczną jest więc przyjazne dla środowiska naturalnego.
Wydajność i efektywność ogrzewania elektrycznego zależy w dużej mierze od rodzaju zastosowanych grzejników. Podstawową wadą ogrzewania za pomocą energii elektrycznej są stosunkowo wysokie koszty eksploatacji. Rosnące ceny prądu sprawiają, że ogrzewanie domu grzejnikami elektrycznymi może być drogie