Dużo ruchu i dobra pasza – to nieodzowne warunki utrzymania konia w zdrowiu. To dlatego, że w procesie ewolucji układ trawienny tego zwierzęcia przystosował się do nieustannego pobierania paszy w trakcie przemierzania stepów. Konie jedzą stale, ponieważ mają bardzo mały żołądek. Główną pracę trawienną wykonują jelita.
Układ trawienny konia jest bardzo wrażliwy. Zbyt duże porcje pożywienia na raz, pasza złej jakości czy zmieniana bez odpowiedniego przygotowania może doprowadzić do niebezpiecznej kolki. Za wysoka zawartość węglowodanów niesie za sobą ryzyko ochwatu. W sezonie pastwiskowym podstawowe potrzeby niepracującego konia zaspokaja trawa, zimą dobrej jakości siano i dodatek słomy, a jako urozmaicenie marchew, buraki i niewielka ilość jabłek. Wszystkie pasze muszą być wolne od kurzu i pleśni.
Żywienie koni powinno uwzględniać możliwość korzystania z pastwiska lub wybiegu. Zapewnia to koniowi realizację podstawowych potrzeb: swobodnego ruchu, powolnego pobierania pokarmu, kontaktów towarzyskich, relaksu. Zarówno stajnie, jak i wybiegi należy utrzymywać w czystości i regularnie usuwać odchody, by zwierzęta nie zostały ponownie zakażone wydalonymi pasożytami. Również ze względu na pasożyty konie należy regularnie odrobaczać.
Podstawowe potrzeby żywieniowe zapewnia ilość około 1,5 kg siana na 100 kg wagi. Konie, które wymagają dostarczenia większej energii dodatkowo powinny otrzymywać pasze treściwe: dawniej był to najczęściej owies lub jęczmień, obecnie są to gotowe mieszanki w postaci musli lub granulatu. Jako uzupełnienie podaje się lizawki solno-mineralne. Dla koni starszych, chorych lub osłabionych wskazane są wysłodki buraczane, dostępne choćby na https://www.zywieniekoni.pl/wyslodki-buraczane/. Konieczny jest stały dostęp do świeżej wody.