Materiały przydatne do budowy domu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zakupiłeś lub otrzymałeś w prezencie piękną działkę budowlaną z widokiem na las i właśnie spełniają się twoje marzenia o budowie domu. Architekt dopracowuje projekt domu, wszystkie ustalenia zostały poczynione i wiesz już, z jakich materiałów zbudowany będzie twój przysłowiowy kawałek podłogi. Już w tym momencie warto zastanowić się, jakie materiały można zakupić wcześniej i na pewno przydadzą się przy budowie domu.

W poszukiwaniu okazji

Do momentu wbicia pierwszej łopaty zostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz możesz rozglądać się za atrakcyjnymi cenowo materiałami, które na pewno przydadzą się przy budowie domu, zagospodarowaniu tarasu, czy postawieniu szopki narzędziowej. Dysponując działką i możliwością składowania, jesteś w doskonałej sytuacji, ponieważ niektóre materiały do budowy domu drożeją sezonowo.

W dużo lepszej cenie można zakupić je na przykład zimą. Właśnie wtedy składy budowlane narzekają na brak klientów i oferując różnego rodzaju promocje dla przyciągnięcia tłumów, obniżają ceny. Decydując się na wcześniejszy zakup budulca, należy postarać się o właściwe składowanie na czas, zanim zostanie on użyty. Najczęściej wystarczy powszechnie w tym celu stosowany garaż blaszak z betonową wylewką.

To, co przydaje się na każdej budowie

Istnieje cały wachlarz materiałów, które bez względu na specyfikację zawartą w projekcie na pewno przydadzą się przy budowie domu. Warto zakupić je wcześniej, korzystając z okazji zniżkowych.

Materiały izolacyjne

Ten rodzaj materiałów bezwzględnie wykorzystywany jest w budowie i wykańczaniu każdego budynku. W czasach, kiedy nośniki ciepła drożeją z dnia na dzień, warto zadbać o to, aby każda przegroda domu została należycie zaizolowana.

Styropian

Bardzo często do izolacji termicznej budynków stosuje się styropian ekstrudowany XPS. Ten jednorodny materiał izolacyjny o gładkiej powierzchni i strukturze wykazuje większą niż tradycyjny styropian wytrzymałość mechaniczną, jest mniej nasiąkliwy, twardszy i bardziej odporny na mróz. Ma także wyższe parametry cieplne, co oznacza, że jest doskonałym izolatorem ścian, podłóg, dachów, fundamentów i wszelkiego rodzaju ścianek i murów. Współczynnik przewodzenia ciepła styropianu ekstrudowanego wynosi 0,029–0,034 W/(m·K).

Pianka

Doskonałymi właściwościami izolacyjnymi cechują się również płyty PIR. Brzmi obco, ale to nic innego, jak płyty wykonane z pianki termoizolacyjnej należącej do rodziny poliuretanów. Ten rodzaj płyt izolacyjnych zaskarbił sobie sympatię rzeszy budowniczych ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Płyty PIR dostępne na  http://hurtowniastyropianu.pl/sklep/styropian/plyty-pir/ są lekkie i niezwykle odporne na rozciąganie i ściskanie. Charakteryzują się wysokimi wskaźnikami wartości izolacyjnych, współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,0185 W/(m·K). Oznacza to, że są bardziej skuteczne w izolacji cieplnej od styropianu. Ponadto można poddawać je recyklingowi, co ma kolosalne znaczenie dla osób przykładających dużą wagę do ochrony środowiska. 

Pozostałe materiały, które warto mieć pod ręką

Każda osoba, która zbudowała dom, powie, że są materiały, które zawsze przydadzą się na budowie do różnych celów. Warto mieć je zawsze pod ręką, bo nigdy nie wiadomo do czego i kiedy mogą się przydać. Szereg działań i konstrukcji na budowie wymaga stosowania różnych materiałów na różnych etapach wznoszenia budynku, wykańczania ścian, dachu i podłóg.

Cement — bez niego nie może zostać wybudowany praktycznie żaden dom, to jeden z podstawowych materiałów budowlanych. Powstaje z niego zaprawa tynkarska i murarska, tworzymy z niego również fundamenty, wylewki, posadzki, bloczki, czy zaprawę wyrównującą ściany i podłogi.

Cegła — czy to pełna, z otworami, czy klinkierowa, zawsze przyda się na budowie. Z cegły wznosi się ściany, kominy, murki zewnętrzne, wykańcza elewacje. Może być ozdobą we wnętrzu jako industrialna ściana, murek tarasowy lub posłużyć do obudowy grilla.

Drewno — począwszy od stempli podtrzymujących stopy, poprzez szalunki fundamentowe, deski pod gont dachowy na elewacji domu kończąc — zastosowania i inspiracje można mnożyć w nieskończoność. Z niewykorzystanych kawałków drewna i desek można zrobić siedziska i ławę, aby cieszyć się kawą na tarasie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobierać skarpety do stylizacji?
W zależności od sytuacji czy okazji często pojawia się problem tego, jakie skarpetki dobrać do pozostałych części garderoby? Wiadomo, że […]
Urządzamy kuchnie
Urządzamy kuchnie
Kuchnia bardzo często jest sercem domu. To tam przygotowujemy posiłki, pijemy poranną kawę lub herbatę i spędzamy czas na pogawędkach […]
Jak zorganizować udane imprezy w gronie rodzinnym?
Jak zorganizować udane imprezy w gronie rodzinnym?
Rocznica ślubu, chrzest, czy urodziny to bardzo ważne wydarzenia, które warto świętować w gronie rodzinnym. By było to możliwe, należy […]
Ostatnie wpisy
Polecamy